CAF Confederation Cup: BUL Handed Egyptian Side

Uganda Premier League side BUL FC have been pitted against Egyptian side Future FC at the first round of the CAF Confederation Cup preliminary Qualifiers.

BUL will be making their debut at the tournament after winning the Stanbic Uganda Cup when they stunned favorites Vipers.

They will host the first leg on September 9-11 before visiting Egypt for the return leg on September 16-18.

Future FC who will be making their debut on the continent as well, was previously known as Coca-Cola FC.

But they changed their name last year in September after they were acquired by Future company for sports investments.

They won the 2022 EFA League Cup, a new competition competed for by top flight Egypt clubs.

They are the other Egyptian club in this season’s CAF Confederation Cup after Pyramids.

If BUL progress past Future FC, they will meet winner between Borgou (Benin) and Kallon FC (Sierra Leone) at the second preliminary round which is the penultimate stage to the group stages.

Full CAF Confederation Cup Draw

First Preliminary Round

Fixture 1. Kwara United (Nigeria vs. AS Douanes (Niger)

Fixture 2. LISCR FC (Liberia) vs. SC Gagnoa (Ivory Coast)

Fixture 3. Milo FC (Guinea) vs. ASCK FC (Togo)

Fixture 4. AS Douanes (Burkina Faso) vs. ASR Bamako (Mali)

Fixture 5. Hilal Alsahil (Sudan) vs. Geita Gold (Tanzania)

Fixture 6. Fasil Kenema (Ethiopia) vs. Bumamuru FC (Burundi)

Fixture 7. ASAS (Djibouti) vs. AS Kigali (Rwanda)

Fixture 8. Al Hilal FC Wau (South Sudan) vs. Kipanga FC (Zanzibar)

Fixture 9. Al Akhdar (Libya) vs. Al Ahly Khartoum (Sudan)

Fixture 10. Mbabane Highlanders (Eswatini) vs. Royal AM (South Africa)

Fixture 11. Security Systems (Botswana) vs. FC Saint-Éloi Lupopo (DR Congo)

Fixture 12. St. Michel United (Seychelles) vs. Inter Litoral (Equatorial Guinea)

Fixture 13. Santé d’Abéché (Chad) vs. Ferroviário da Beira (Mozambique)

Fixture 14. PWD Bamenda (Cameroon) vs. Elgeco Plus (Madagascar)

Fixture 15. ASFAR (Morocco) vs. Remo Stars (Nigeria)

Fixture 16. Ashanti GB (Guinea vs. Nouakchott Kings (Mauritania)

Fixture 17. Buffles du Borgou (Benin) vs. Kallon FC (Sierra Leone)

Fixture 18. BUL FC (Uganda) vs. Future FC (Egypt)

Second Preliminary Round

Winner of Fixture 1 vs. RS Berkane (Morocco)

Winner of Fixture 2 vs. JS Saoura (Algeria)

Winner of Fixture 3 vs. USM Alger (Algeria)

Winner of Fixture 4 vs. Hearts of Oak (Ghana)

Winner of Fixture 5 vs. Pyramids FC (Egypt)

Winner of Fixture 6 vs. CS Sfaxien (Tunisia)

Winner of Fixture 7 vs. Al Nasr (Libya)

Winner of Fixture 8 vs. Club Africain (Tunisia)

Winner of Fixture 9 vs. Azam FC (Tanzania)

Winner of Fixture 10 vs. ZESCO United (Zambia)

Winner of Fixture 11 vs. Sagrada Esperança (Angola)

Winner of Fixture 12 vs. DC Motema Pembe (DR Congo)

Winner of Fixture 13 vs. Diables Noirs (Republic of Congo)

Winner of Fixture 14 vs. Marumo Gallants (South Africa)

Winner of Fixture 15 vs. Winner of Fixture 16

Winner of Fixture 17 vs. Winner of Fixture 18

TOP STORIES

WATCH VIDEOS

Leave a Reply

Your email address will not be published.